Print Page   |   Contact Us   |   Sign In   |   Register
Sign In


Forgot your password?

Haven't registered yet?

Calendar

7/23/2014 » 7/24/2014
Great Adverse Depositions: Principles and Principal Techniques (Webcast)

7/25/2014
NSBA Annual Family Law Section Seminar

House of Delegates

House of Delegates Map


District 1 District 5 District 9
District 2 District 6 District 10
District 3 District 7 District 11
District 4 District 8 District 12
  Archive of Meeting Minutes  
     
Upcoming Meetings: October 9,
Embassy Suites LaVista
 

 House of Delegates Members

Chair
Joel M. Carney
Larson Kuper Wenninghoff & Carney, PC, LLO
17021 Lakeside Hills Plz. #202
Omaha NE 68130
(402) 932-0290; Fax: (402) 932-0301

Chair Elect
Timothy R. Engler
Harding & Shultz, PC LLO
121 S 13th St. #800
PO Box 82028
Lincoln NE 68501-2028
(402) 434-3000; Fax: (402) 434-3030

Chair Elect-Designate
Robert J. Parker Jr.
Seiler & Parker, P.C., L.L.O.
726 Eastside Blvd., PO Box 1288
Hastings, NE 68902-1288
(402) 463-3125; Fax: (402) 463-3110

Parlimentarian

Hon. Joseph F. Bataillon, Omaha, (402) 661-7302

District 1-(Clay, Fillmore, Gage, Jefferson, Johnson, Nemaha,
Nuckolls, Pawnee, Richardson, Saline, Thayer counties)
Michael R. Dunn, Falls City, (402) 245-4486
Bradley Kalkwarf, Wilber, (402) 821-2001
James L. Nelson, Beatrice, (402) 228-2224

District 2-(Cass, Otoe, Sarpy counties)
Julie E. Bear, Plattsmouth, (402) 296-6996
Angela L. Burmeister, Omaha, (402) 827-7000
PaTricia A. Freeman, Papillion (402) 593-2230
Craig F. Martin, Omaha (402) 397-7300
Hon. Randall L. Rehmeier, Nebraska City
Michael N. Schirber, Papillion, (402) 592-2800

District 3-(Lancaster county)
Timothy Engler, (402) 434-3000
John R. Freudenberg, (402) 471-2683
James E. Gordon, (402) 438-2500
Edward F. Hoffman, (402) 477-2233
Milissa D. Johnson-Wiles, (402) 471-2955
Susan Lynn Kirchmann, (402) 423-0166
Brian S. Kruse, (402) 475-5100
Jane Langan Mach, (402) 475-5100
Jeffrey B. Lapin, (402) 421-8033
John P. Lenich, (402) 472-9971
Amie C. Martinez, (402) 477-8800
William W. Mickle II, (402) 437-5241
Joseph D. Nigro, (402) 441-7631
Bruce J. Prenda, (402) 441-7321
Bradley P. Roth, (402) 476-2200
Susan K. Sapp, (402) 474-6900
J. L. Spray, (402) 475-8433
Thomas E. Stine, (402) 595-3900
Martin Swanson, (402) 471-2201
Terry Wittler, (402) 474-6900

Back to Map...

District 4-(Douglas county)
Christopher W. Abboud, (402) 592-5555
Mariett C. Achigbu, (402) 345-4054
Jill E. Robb Ackerman, (402) 344-0500
William J. Acota-Trejo, (402) 444-5115
Evangelos A. Argyrakis, (402) 346-8408
Hon. Joseph F. Bataillon, (402) 661-7302
Wililam J. Birkel, (402) 341-3070
Brian J. Blackford, (402) 333-4884
Robert V. Burkhard
Robert T. Cannella, (402) 342-1000
Joel M. Carney, (402) 330-6300
John A. Cheloha, (402) 444-5521
Sean P. Connolly, (402) 346-6000
Rodney C. Dahlquist Jr., (402) 884-7044
Scott E. Daniel, (402) 320-6000
James M. Davis, (402) 341-9900
Matthew G. Dunning, (402) 498-1071
Gene M. Eckel, (402) 682-7647
Matthew M. Enenbach, (402) 346-6000
G. Michael Fenner, (402) 280-3090
Jason W. Grams, (402) 397-7300
John P. Grant, (402) 341-1211
Kenneth W. Hartman, (402) 344-0500
Michael W. Jensen, (402) 444-7040
Todd C. Kinney, (402) 346-6000
Matthew M. Kuhse, (402) 444-7040
Dennis P. Lee, (402) 334-8055
Allyson A. Mendoza, (402) 444-7175
Michael G. Mullin, (402) 346-6000
Jon S. Natvig, (402) 342-0100
Melany S. O'Brien, (402) 390-9000
Robert E. O'Connor Jr., (402) 330-5906
Hon. Michael W. Pirtle, (402) 595-1112
Justin A. Quinn, (402) 346-2500
Robert F. Rossiter Jr. (402) 341-6000
Deborah A. Sanwick, (402) 393-8705
Stephanie S. Shearer, (402) 932-9494
Karine E. Sokpoh, (402) 858-2020
Susan J. Spahn, (402) 342-1000
Joy M. Suder, (402) 444-7175
John A. Svoboda, (402) 392-1500
Nancy A. Svoboda, (402) 661-3700
Ashley R. Trankle, (402) 884-7044
Mark A. Weber, (402) 934-5500
James R. Welsh, (402) 384-8160
Warren R. Whitted Jr., (402) 344-4000

District 5- (Boone, Butler, Colfax, Hamilton, Merrick, Nance,
Platte, Polk, Saunders, Seward, York counties)

Hon. Frank J. Skorupa, Columbus, (402) 563-4905

District 6-(Burt, Cedar, Dakota, Dixon, Dodge, Thurston,
Washington counties)

John C. Ehrich, S Sioux City, (402) 412-2080
Robert M. Hillis, Fremont, (402) 721-6160

District 7-(Antelope, Cuming, Knox, Madison, Pierce,
Stanton, Wayne counties)

Mark A. Johnson, Norfolk, (402) 371-9045
Ronald E. Temple, Norfolk, (402) 371-7770

District 8-(Blaine, Boyd, Brown, Cherry, Custer, Garfield, Greeley, Holt, Howard, Keya Paha, Loup, Sherman, Rock, Valley, Wheeler counties)
Michael S. Borders, Broken Bow, (308) 872-6868
Forrest F. Peetz, O'Neill, (402) 336-3383

District 9- (Buffalo, Hall counties)
John P. Rademacher, Kearney, (308) 237-3155
Mitchell C. Stehlik, Grand Island, (308) 382-8010
James H. Truell, Grand Island, (308) 384-0200

District 10-(Adams, Franklin, Harlan, Kearney, Phelps, Webster counties)
Robert J. Parker, Jr., Hastings, (402) 463-3125

District 11-(Arthur, Chase, Dawson, Dundy, Frontier, Furnas,
Gosper, Hayes, Hitchcock, Hooker, Keith, Lincoln Logan, McPherson,
Perkins, Red Willow, Thomas counties)

Stephen P. Herman, Curtis, (308) 367-5540
James R. Korth, Ogallala, (308) 284-4001
Robert B. Reynolds, Ogallala, (308) 284-4001

District 12-(Banner, Box Butte, Cheyenne, Dawes, Deuel, Garden, Grant, Kimball, Morrill, Scotts Bluff, Sheridan, Sioux counties)
Steven F. Mattoon, Sidney, (308) 254-5595
Paul W. Snyder, Scottsbluff, (308) 635-3161

Back to Map...


Ex-Officio

Chief Justice-Nebraska Supreme Court
Hon. Michael Heavican, Lincoln, (402) 471-3738

Chief Judge-Nebraska Court of Appeals
Hon. Everett O. Inbody, Wahoo, (402) 443-5180

President-District Judges Association
Hon. Steven D. Burns, Lincoln, (402) 441-7675

President-County Judges Association
Hon. Laurie J. Yardley, Lincoln, (402) 441-8741

President-Juvenile Judges Association
Hon. Robert B. O'Neal, Papillion, (402) 593-5918

Dean-UNL College of Law
Susan Poser, Lincoln, (402) 472-2161

Dean-Creighton University Law School
Marianne Culhane, Omaha, (402) 280-2874

Nebraska State Bar Association, 635 S. 14th St., Suite 200, P.O. Box 81809, Lincoln, NE 68508
(402) 475-7091; Toll Free (800) 927-0117; FAX (402) 475-7098